Musical media volně sdružuje odborníky a umělce,
kteří se v minulosti osobně podíleli na renomovaných
muzikálových inscenacích po celé České republice 

Lumír Olšovský

herec, režisér, autor

Po studiu herectví na konzervatoři v Ostravě odešel v roce 1991 do divadla v Karlových Varech. O dva roky později jej světově uznávaný režisér Otomar Krejča přizval do svého Divadla za branou II v Praze. Po jeho zániku hledal nějaký čas uplatnění, až v roce 1996 nastoupil do angažmá v Hudebním divadle Karlín. Během něho hrál mnoho velkých rolí v muzikálech Hello, Dolly!, Někdo to rád horké, Klec bláznů, (Řek) Zorba nebo Zpívání v dešti.

Po odchodu z angažmá v roce 2002 a krátkém návratu k činohře v Divadle na Vinohradech a zájezdových společnostech jej zpět k muzikálu přivedla titulní role Kristiána v Národním divadle v Brně. Hostoval v muzikálech Divadla Na Fidlovačce, Divadla Kalich i Broadway a stále hraje i v Hudebním divadle Karlín, kde v posledních letech účinkoval ve West Side Story, Noci na Karlštejně, Producentech, Limonádovém Joeovi nebo nejnověji ve Vraždě za oponou.

Byl dvakrát nominován na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v oblasti opereta-muzikál, poprvé za Jerryho/Dafné v Někdo to rád horké (1997) a podruhé za Cosmo Browna ve Zpívání v dešti (2001), kdy už Cenu Thálie získal.

První filmovou zkušenost zažil ještě při studiu, když v roce 1989 na Slovensku natáčel film Obyčajný špás. Posléze hrál ve filmech Kameňák 3 nebo Účastníci zájezdu, televizních seriálech (Pojišťovna štěstí, Letiště, Ošklivka Katka, Cesty domů ad.) a také moderoval televizní pořady (aktuálně Co je doma, to se počítá na TV Barrandov). V současnosti se režíruje také televizní pořady, například Studia Kamarád v České televizi. Hojně se věnuje dabingu.

Je autorem a režisérem hudební komedie Den na zkoušku s Monikou Absolonovou v hlavní roli (2005) a komedie Pět v tom (2010).

V roce 2008 dokončil bakalářské studium režie na pražské DAMU. Od té doby se kromě činoherních režií (naposledy S cizí dámou v cizím pokoji ve Východočeském divadle Pardubice) úspěšně věnuje zejména režírování muzikálů (Jeptišky v Divadle Na Fidlovačce, Světáci pro Divadelní společnost Háta, Divotvorný hrnec v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Funny Girl v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem). Ve Štátnem divadle Košice režíroval nejslavnější Offenbachovu operetu Orfeus v podsvětí, v ostravském NDM Kálmánovu Čardášovou princeznu. Jeho zatím poslední režií je původní český muzikál Fantom Londýna, jehož je také spoluautorem, uvedený v Národním divadle moravskoslezském v květnu 2013.

V posledních dvou letech byly za role v jeho inscenacích hned čtyři herečky nominovány na prestižní Cenu Thálie, Monika Absolonová ji za titulní roli v muzikálu Funny Girl také získala.

V roce 2005 založil Společnost Théâtre Variété, která pečuje o historii Hudebního divadla Karlín – mimo jiné uspořádala velkou výroční výstavu v Muzeu hlavního města Prahy, zajistila opravu hrobky rodiny zakladatele karlínského divadla Eduarda Tichého a pravidelně pořádá setkání seniorů, někdejších zaměstnanců Karlína.

www.lumirolsovsky.com.

 

Humlnet Creative, s.r.o. - E-shopy, firemní prezentace, reklamní grafika